Codemino Kodlama Aracı
18 Mart 2020 Yorum yok Kodlama Araçları admin

Codemino, beeakademy firması tarafından geliştirilen blok tabanlı bir kodlama aracıdır. Uzay macerası, kutup macerası ve çiftlik macerası adında birbirini takip eden 3 bölümden oluşan bir uygulamadır.  Her bölümde farklı kodlama blokları uygulanıyor. Kullanımı kolay bir araç, üyelik gerektirmeden kullanılabiliyor. Tabi üyelik özelliği olmadığından farklı bilgisayarlarda kaldığınız yerden devam edemiyorsunuz. Standart kod bloklarının haricinde kendine özgü kod blokları da bulunan uygulama bu yönüyle övgüyü hak ediyor.

İçinde blok kodlamanın haricinde Python ve Javascript kodları da görünmektedir. Blok tabanlı ara yüzden metin tabanlı alana geçip kod yazmaya imkan veriyor. Bu özelliği ile öne çıkıyor. Sürükle bırak yapısı kolay olan uygulamada kodlar birbirine hemen yapışıyor. Karakter hareketlerini hızlandırma, silinen blokları geri yükleme ve blokları büyütme küçültme özelliği bulunmaktadır.

Kurs 1, yeni başlayanlar için tasarlanmıştır. Kolay anlaşılabilir bloklar ile size verilen görevleri yerine getirirken problem çözmedeki becerinizi geliştirebilirsiniz. Bu kurda karakter hareketleri, döngüler ve hata ayıklama dersleri içermektedir. Kurs sonunda ise öğrendiğiniz bloklarla küçük bir oyun yapacaksınız.

Kurs 2, kurs 1’i tamamlamış öğrenciler için tasarlanmıştır. Öğrenciler daha zor bulmacaları ve problemleri öğrendikleri çeşitli kavramları birleştirip kullanarak çözerler. Bu kurs tamamlandığında, öğrencilerin iç içe döngüleri, koşulları, while döngüleri kullanarak program yazabilecek yetiye ulaşacaklar. Kurs sonunda küçük bir oyun yapacaksınız.

Kurs 3,  kurs 1 ve kurs 2’yi tamamlamış öğrenciler için tasarlanmıştır. Öğrenciler daha zor bulmacaları ve problemleri öğrendikleri çeşitli kavramları birleştirip kullanarak çözerler. Bu kurs tamamlandığında, öğrencilerin yeni blokları tanıyıp, ileri fonksiyonları, for döngüsünü kullanarak program yazabilecek yetiye ulaşacaklar. Kurs sonunda küçük bir oyun yapacaksınız.

Sitede farklı araçlar da kullanıma sunulmuş durumda.

  1. Arduino Workshop ile arduino video derslerini takip edebilirsiniz.
  2. BeeBlockly, arduino için görsel bir programlama editörüdür. Sürükle bırak Blokları ile Arduino kodunuzu oluşturabilirsiniz.
  3. CaptainCode, bilgisayara ulaşma imkanı olmayan çocuklar için geliştirilen masaüstü kart oyunudur. Evde yada sınıfta oynamak için dosyalarını indirip yazıcıdan çıktısını alabilirsiniz.

 

Siteye Gitmek İçin Tıklayın
Etiketler
Yazar Hakkında
admin Kodla Türkiyem

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir