Kod Haftası (Codeweek) 2019

Kod Haftası Nedir?
AB Kod Haftası (Code Week), 6-21 Ekim tarihleri arasında uygulanan, herkes için kodlama ve dijital okuryazarlığı eğlenceli ve ilgi çekici bir hale getirmeyi amaçlayan bir etkinliktir.

Amacı Nedir?
Kodlamayı öğrenmek, hızla değişen dünyayı ve teknolojinin nasıl çalıştığını anlamamıza, yeni fikirleri keşfetmemize, yenilikler için becerilerimizi ve yeteneklerimizi geliştirmemize yardımcı olur.

Kodlama haftası Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmektedir. 2018 yılı itibariyle Avrupa Okul ağı ve Milli Eğitim Bakanlıkları arasındaki işbirliği ile yürütülme kararı alınmıştır. MEB adına çalışmaları 3 kişilik bir ekip (Zehra SAYIN, Kafiye Semiz, Gökhan GÖK )yürütmektedir.

Kod haftası herkes için, herkes tarafından yapılabilir.

  • Çocuklar
  • Öğrenciler
  • Gençler
  • Yetişkinler
  • Yöneticiler
  • Aileler
  • Öğretmenler
  • Girişimciler

ve karar vericiler kodlama etkinliği düzenleyebilir ve kod haftasına katılabilir.
Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından öğretmenler aktif olarak desteklenmektedir.

Bir ders, bir eğitim oturumu veya bir etkinlik düzenleyin ve haritaya ekleyin.

 

Herhangi bir kodlama veya programlama bilginiz olsun veya olmasın, sınıflarınızda bir dersi, bir etkinliği veya ders dışı bir zamanı kolayca düzenlemek için kullanabilirsiniz. sadece bir tarih bulun ve etkinliğinizi haritaya kaydedin. kodlamayla ders hazırlarken desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, sonraki bölümdeki kaynaklara bakın.

aşağıdaki haritaya göz atarak düzenlenmiş etkinlerin bazı örneklerini görebilir, Avrupa Çapındaki diğer ülkelerdeki binlerce eğitime dahil olabilir ve kendi etkinliğinizi oluşturabilirsiniz.

Haritaya buradan ulaşabilirsiniz. 

Kodlama eğitimi öğrencilerimize nasıl fayda sağlayabilir? Öğretmen olarak size neler katar?

Dijital çağda herkesin temel okuryazarlık, problem çözme, işbirliği ve analitik beceriler gibi sayısal düşünme ile ilgili önemli yeterliklere sahip olması gerektiğine ve kodlamaya dair anlayışının gelişmesi gerekliliğine inanıyoruz.

Nasıl kodlama yapılacağının öğrenilmesi, öğrencilerin dijital olarak yetkin bir toplumun ön saflarında yer almalarını fırsatı sunmasının yanı sıra onları çevreleyen dünyayı daha iyi anlayabilmelerini sağlayacak, kişisel ve profesyonel yaşamlarında başarılı olma şanslarını artıracaktır.

Kod Haftası, tüm öğrencilere, okul ve öğretmenlere ücretsiz mesleki gelişim fırsatları, öğretim materyalleri, uluslararası katılım ve değişim fırsatları, dijital içerik oluşturmak için ilk adımları atma fırsatları sunmaktadır.