Kodlama İçin Kullanılan Robotik Setler

Atölyelerinizde Kodlama ve Robotik Eğitiminde Kullanabileceğiniz Setler

Atölyelerinizde çeşitli robotik setlerle öğrencileriniz projelerini geliştirebilirler. Amaç; öğrencilerin proje ve icatlarını ilgi ve yetenekleri doğrultusunda en uygun robotik seti kullanarak geliştirmelerini sağlamaktır. Robotik malzeme ve setler,  istek ve ihtiyaçları doğrultusunda tespit edilerek temin edilebilir.

Cubetto - Çocuklar İçin Robotik Kodlama Seti

3-6 yaş arası çocuklarımızın bilgisayar olmadan programlama yapabilmelerine olanak sağlayar. Cubetto, bilgisayar programlamanın temellerini çocuklarımıza renkli bloklar yardımıyla öğretmek üzere tasarlanmış sevimli bir robottur. Bu renkli bloklar sayesinde okumaya ihtiyaç duymadan veya herhangi bir ekrana bağımlı kalmadan programlamanın temel kavramlarını, sıralı talimatları uygulayabilecekler.

 

Codey Rocky

Codey Rocky, STEAM eğitimi için giriş seviyesi bir kodlama robotudur. Blok tabanlı programlama ve robotik donanımın kolay kullanımının birleşmesiyle çocukların oyunlar ile eğlenirken bir yandan da programlamayı öğrenmesini sağlayacaktır. mBlock programı ile blok tabanlı programlama ve Python programlama destekli şekilde çocuklar Codey Rocky'nin dahili yapay zeka ve IoT yetenekelerini kullanarak teknolojinin öncü alanlarına kolay bir şekilde giriş yapabileceklerdir.

10 adetten daha fazla ses sensörü, ışık sensörü, LED dot matris gösterge gibi elektronik modüller ile Codey Rocky ile müzik çalan, ışık takip eden, yüz ifadelerini taklit eden robotları kolay programlama ile oluşturabilirsiniz.

Bee-Bot Okul Öncesi Programlama Robotu

Sağlam yapısı ve renkli tasarımı sayesinde Bee-Bot, çocukları oynamaya teşvik eder. Yön tuşları ile 40'a kadar komut Bee-Bot'a gönderilerek ileri, geri, sağ ve sola hareketi sağlanabilir. Yeşil renkli GO butonuna basıldığında Bee-Bot harekete başlar. Bee-Bot her bir komut adımında ışık ve sesle bildirim sağlayarak yazılmış olan programın adım adım takibini sağlar. Programın bitişini de aynı şekilde ışık ve sesli bir şekilde bildirir. Çocuklar Bee-Bot ile tekrar tekrar oynamak isteyecek ve daha yaratıcı ve karmaşık programlar (komut sıralamaları) oluşturmaya yönelecektir. Bee-Bot 6" (~15cm) uzunluğunda adımlar ve 90 derece dönüşler ile hareket eder. Kompakt boyutu ve dayanıklı malzemesi sayesinde sınıf ortamlarında hiçbir problem olmadan kullanılabilir.

Clementoni Robot DOC

Robot DOC, çocuğunuza öğrenme süresince eşlik eder: Mantıksal düşünme ve problem çözme yeteneklerinin gelişimine yardımcı olur; harfleri, sayıları, renkleri ve hayvan adlarını öğretir.Programlama komutları ile oynarken, çocuğunuz robotlar hakkındaki birçok bilgiye sahip olur.DOC, çocukları Eğitici Robot Bilimine eğlenceli ve yaratıcı bir şekilde yaklaştıran ilk oyundur.Robot Doc, komut verildiği şekilde hareket etmek için progrmalanabilir veya oyun kartları üzerindeki önceden programlanmış rotaları takip edebilir.Çocukların mantık gelişimi ve problem çözme yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olur.

"Smart" oyun modunda kullanıldığında; robot, oyun yüzeyindeki pozisyonunu algılar ve çocuklara oyunun bir sonraki hamleleri hakkında önerilerde bulunur.

LEGO® Education WeDo 2.0 Temel Set

WeDo 2.0 temel set, WeDo yazılımı ve etkinlik paketi ile birlikte ilkokul öğrencilerinin meraklarını uyandıran, fen ve bilim alanlarında gelişmelerini sağlayan, gerçek hayat projeleri ile mühendislik, teknoloji ve kodlama deneyimleri sunan bir yaparak öğrenme aracıdır. Ayıraçlı saklama kutusuyla beraber parçaların tekrar düzenlenmesini kolaylaştıran resimli yapışkanlar kutu içerisinden çıkmaktadır. WeDo 2.0 seti 1 adet akıllı tuğla, 1 adet motor, 1 adet hareket sensörü ve 1 adet te eğim sensörü ile beraber toplamda 280 parçadan oluşmaktadır. WeDo 2.0 yazılımı tablet ve kişisel bilgisayarlarda çalışmaktadır.

Makeblock mbot Robot Seti

Erken yaşta öğrencilerin robotik kodlamayı öğrenebilmeleri için tasarlanmış bir robot setidir. Öğrencinin herhangi bir elektronik bilgisini gerek duymadan basit bir şekilde blok programlama mantığını çözebilir. Demonte şeklinde olup birleştirildiğinde bir araba oluşturulur. Ancak üzerindeki kartı ve diğer parçaları birleştirmeden de farklı projelerde kullanılabilir. Ayrıca üzerine ekstra sensörler ekleyerek hayalindeki projelerini gerçekleştirebilir.

Makeblock mBot Ranger Robot Seti

mBot Ranger STEM Robot Kiti, aynı parçalarla tek tek oluşturulabilecek 3 farklı robot yapısı için gerekli parçaları için bir eğitim kitidir. Birbirine dönüştürülebilen bu robotlar: robot tank, 3 tekerlekli yarış arabası ve denge arabasıdır (self-balance car). mBot Ranger STEM Robot Kiti'ni İpad'inizden laptonuzdan veya talet bilgisayarınızdan programlayıp kontrol edebilirsiniz. mBot Ranger STEM Robot Kiti daha çok çocuklara ve genç geliştiricilere hitap eder! mBot Ranger STEM Robot Kiti ile oluşturulacak robotlar tam da onların seveceği gibi kablosuz olarak tablet veya akıllı telefonla kontrol edilebilir ve Arduino ile uyumludur. Ayrıca Makeblock Başlangıç Kiti'nde olduğu gibi mBot Ranger STEM Robot Kiti'ni de grafik programlama dili Scratch ile programlayıp kontrol edebilirsiniz. mBot Ranger STEM Robot Kiti kaynaklar online kurs ve kılavuzlar için de oldukça zengin bir kaynakçaya sahiptir. mBot Ranger STEM Robot Kiti MakeBlock üretimli ve farklı kitler içersinde bulunan 400 parçayla da uyumludur yani bu kitlerden kullanmak istediğiniz parçalar mBot Ranger STEM Robot Kiti'nde kullanılabilir.

Arazi Aracı: Bir arazi robot tankı olabilen Mbot Ranger, daha geniş çeşitli arazilerde diğer robot araç ya da çoğu araçlara göre daha geniş bir şekilde tasarlanmıştır.
Havalı Raptor: Arazi aracını kolayca oyunda gibi hızlı spin atabilen ve yakalamaya istekli bir raptora dönüştürebilirsin.
Dengede Duran Sinirli Kuş: Düz giderken ya da normal dururken sabit düzeyde denegede kalır ve dönüşler yapıldığında bir açıyla döner ve dengede kalır.

Makeblock Ultimate Robot Kiti

10 farklı robot oluşturulabileceği gibi içerisindeki parçalar sayesinde daha üst seviye projelerde kullanılabilir. Elektronik ve mekaniği birlikte öğrenebileceğiniz bir settir. Özellikle robot kol çalışma prensibi bu setle çok rahat anlatılabilmektedir. Ayrıca güçlü motorları sayesinde güç gerektiren projeler oluşturulabilmektedir. MegaPi kartı sayesinde arduino ve python programlamayı daha kolay öğrenebilirsiniz.

Robotis Dream

ROBOTIS Dream 4 Levelden oluşan temel robotik eğitimi  setidir. Her seviyedeki robot setiyle 12 farklı robot yapılabilmektedir.

​1. Levelde Mekanik ve fizik konuları anlatılır
​2. Levelde basit sensörlü robotlar yapılır.
​3. Levelde sensörlü robotlar yapılır. Sensörlerele moturu ve işlemciyi programlayarak cihazları kontrol etmeyi öğretiyoruz.
​4. Levelde Uzaktan kumandalı robotları yapılarak yarıştırılır.

LEGO Mindstorms EV3

Minstorm EV3 LEGO firmasının geliştirdiği, üçüncü nesil programlanabilir robotudur. 541 parçadan oluşan bu setin içinde EV3 programlanabilir tuğla, renk sensörü, ultrasonik sensör, buton sensörü ve jiroskop sensör vs. teknik parçalar mevcuttur. EV3 Yazılımı sayesinde sürükle bırak yöntemiyle programlanabilme özelliğine sahiptir.

LEGO MINDSTORMS EV3 size kendi robotik lego araçlarınızı, makinelerinizi ve icatlarınızı yapma ve yönetme kabiliyetini verir. Lego elemanlarını programlanabilir bir tuğla, motorlar ve sensörlerle birleştirerek kendi tasarımlarınızı hayal edebileceğiniz neredeyse her şeyi yapmak için kullanabilirsiniz. Bir insansı robot, akrep, yılan, forklift, yarış arabası, gitar, dinozor ve çevrimiçi olarak bulabileceğiniz 17 farklı lego tasarımını bu set ile tasarlayabilirsiniz. Her robot kendi benzersiz özellikleriyle ve robotun hareketlerini kontrol eden bir programla tamamlanır.

VEX IQ Robotik Eğitim Kiti

Carnegie Mellon Robotik Akademisi tarafından eğitimciler ve öğrenciler için tasarlanmış olan VEX IQ kendi müfredatı bulunan bir robotik eğitim setidir. VEX Müfredatı, davranış tabanlı programlamayı öğrenmeye yardımcı olmak için videolar, animasyonlar ve adım adım takip edilen derslerden oluşur.

Müfredat da temel bilgisayar programlama mantığı ve problem çözme/akıl yürütme becerilerini robotik mühendisliği bağlamında öğretir. Müfredat temel robot hareketleri, sensörler, program akışı ve doğrudan kontrol olmak üzere dört temel bölümden oluşur. Kendi içinde ünitelere ayrılan bölümler temel robotik ve programlama kavramlarını öğretir.

Arduino Uno Robotik Eğitim Kiti

Mikro denetleyici kart sayesinde elektornik ve robotiği birlikte öğrenebileceğiniz bir kittir. Başlangıçta zor görünmesine rağmen çalışmaya başladığınızda çok eğlenecek ve vaz geçemeyeceksiniz. Açık kaynak kodlu olmasından dolayı kütüphanesinde çok fazla kaynağa rastlamanız mümkündür. Makeblock, Scratch 4 Arduino ile blok temelli programlama araçlarını kullanarak programlayabilirsiniz. Ayrıca IDE şeklinde basitleştirilmiş C++ kullanarak da programlayabilirsiniz.

Öğrencilerimizin geliştirdiği bir çok proje mevcuttur. Ucuz olması kolay ulaşılabilmesi sebebiyle öğrencilerimiz kendilerine de setler alarak okul atölye dışında çalışmalarını devam ettirmelerini sağlamaktadır.

3 Boyutlu Yazıcılar

Üç Boyutlu Baskı; sanal ortamda tasarlanmış herhangi şekildeki bir üç boyutlu nesnenin katı formda basılması işlemidir. Bu işlemi gerçekleştiren cihazlara ise 3 Boyutlu Yazıcı adı verilir.

LEGO Mindstorms EV3

Minstorm EV3 LEGO firmasının geliştirdiği, üçüncü nesil programlanabilir robotudur. 541 parçadan oluşan bu setin içinde EV3 programlanabilir tuğla, renk sensörü, ultrasonik sensör, buton sensörü ve jiroskop sensör vs. teknik parçalar mevcuttur. EV3 Yazılımı sayesinde sürükle bırak yöntemiyle programlanabilme özelliğine sahiptir.

LEGO MINDSTORMS EV3 size kendi robotik lego araçlarınızı, makinelerinizi ve icatlarınızı yapma ve yönetme kabiliyetini verir. Lego elemanlarını programlanabilir bir tuğla, motorlar ve sensörlerle birleştirerek kendi tasarımlarınızı hayal edebileceğiniz neredeyse her şeyi yapmak için kullanabilirsiniz. Bir insansı robot, akrep, yılan, forklift, yarış arabası, gitar, dinozor ve çevrimiçi olarak bulabileceğiniz 17 farklı lego tasarımını bu set ile tasarlayabilirsiniz. Her robot kendi benzersiz özellikleriyle ve robotun hareketlerini kontrol eden bir programla tamamlanır.

VEX IQ Robotik Eğitim Kiti

Carnegie Mellon Robotik Akademisi tarafından eğitimciler ve öğrenciler için tasarlanmış olan VEX IQ kendi müfredatı bulunan bir robotik eğitim setidir. VEX Müfredatı, davranış tabanlı programlamayı öğrenmeye yardımcı olmak için videolar, animasyonlar ve adım adım takip edilen derslerden oluşur.

Müfredat da temel bilgisayar programlama mantığı ve problem çözme/akıl yürütme becerilerini robotik mühendisliği bağlamında öğretir. Müfredat temel robot hareketleri, sensörler, program akışı ve doğrudan kontrol olmak üzere dört temel bölümden oluşur. Kendi içinde ünitelere ayrılan bölümler temel robotik ve programlama kavramlarını öğretir.

Arduino Uno Robotik Eğitim Kiti

Mikro denetleyici kart sayesinde elektornik ve robotiği birlikte öğrenebileceğiniz bir kittir. Başlangıçta zor görünmesine rağmen çalışmaya başladığınızda çok eğlenecek ve vaz geçemeyeceksiniz. Açık kaynak kodlu olmasından dolayı kütüphanesinde çok fazla kaynağa rastlamanız mümkündür. Makeblock, Scratch 4 Arduino ile blok temelli programlama araçlarını kullanarak programlayabilirsiniz. Ayrıca IDE şeklinde basitleştirilmiş C++ kullanarak da programlayabilirsiniz.

Öğrencilerimizin geliştirdiği bir çok proje mevcuttur. Ucuz olması kolay ulaşılabilmesi sebebiyle öğrencilerimiz kendilerine de setler alarak okul atölye dışında çalışmalarını devam ettirmelerini sağlamaktadır.

3 Boyutlu Yazıcılar

Üç Boyutlu Baskı; sanal ortamda tasarlanmış herhangi şekildeki bir üç boyutlu nesnenin katı formda basılması işlemidir. Bu işlemi gerçekleştiren cihazlara ise 3 Boyutlu Yazıcı adı verilir.