Kodlama Nedir?

Kodlama Nedir?

Kodlama, bir bilgisayara ya da cihaza nasıl davranacağını, hangi durumlarda ne tepki vereceğini ve bu tepkiler sonucunda nelerin etkileneceğini öğretme işlemidir.

Söz konusu cihazın davranışlarını önceden belirleyip, verilen komutlara göre çalışacak yazılımı yapmak, bu yazılımı cihazın anlayacağı dile çevirmek ve cihaza yükleyerek cihazın nasıl çalışacağını ona bildirme işlemi, Türkçede aynı anlamlara gelen “kodlama ” , “programlama”, ”yazılımlama” kelimeleri ile tanımlanır.


Yazılım Nedir?

“Yazılım” ya da aynı anlama gelen “Program”; bilgisayara ya da elektronik devre ve mekanik sistemlerden oluşan düzeneklere belirli işlevleri yerine getirmek üzere yöneten, ne yapacağını söyleyen, kodlanmış komutlar dizisidir. Bir başka deyişle var olan bir problemi çözmek amacıyla bilgisayar dili kullanılarak oluşturulmuş anlamlı anlatımlar bütünüdür.

 

 

Programlama Dili Nedir?

Programlama dili, programcının belli bir algoritmayı ifade etmek için kullandığı standartlaşmış bir notasyondur. Başka bir deyişle “Programlama dili”, programcının bir bilgisayara ne yapmasını istediğini anlatmasının standartlaştırılmış bir yoludur. Programları bilgisayara komutlar halinde girmek için programlama dilleri kullanılır.