MEB Bilişimle Üretim Projesi
23 Ocak 2020 Yorum yok Haberler admin

Bilişimle Üretim Projesi, Millî Eğitim Bakanlığı  Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü işbirliğinde ve Vakıfbank’ın katkılarıyla 2018-2019 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde Ankara, İstanbul ve Siirt illerinde toplam 15 okulda ilk pilot uygulaması gerçekleştirilmiştir.  İkinci pilotlaması 2019-2020 eğitim-öğretim yılında 81 ilde 150 ilk ve ortaokulda yapıldı.

Projenin amacı,  öğrencilere bilişimle üretim ve algoritmik düşünme becerileri kazandırmak amacıyla üç boyutlu tasarım ve akıllı cihaz tasarımı etkinlikleri yaptırmak, problem çözme ve eleştirel düşünme becerisi kazandırmak,  üretkenliklerini artırmak, takım çalışmasına katılmak gibi hayata hazırlayan becerileri kazandırmaktır.

2019 Haziran ayında Fatih Projesi il koordinatörleri ve eğitmenlerinden oluşan  120 öğretmene bilişimle üretim faaliyetleri hakkında farkındalık oluşturma eğitimi verildi. Sonrasında pilot okulların Bilişim Teknolojileri öğretmenlerine de Ankara’da 5 günlük uygulamalı eğitim verildi.

Proje kapsamında öğrencilere yazılım, robotik ve 3 boyutlu tasarım eğitimleri verilmektedir. Proje okullarda 4-5-6-7. sınıflarda uygulanmaktadır. ilkokullarda 2 saat olmak üzere sınıf öğretmenleri tarafından yürütülmekte, Ortaokul 5. sınıflarda 3 saat 6 ve 7. sınıflarda 2 saat olmak üzere bilişim Teknolojileri öğretmenleri tarafından uygulanmaktadır. Projenin uygulandığı okullara öğrenciler için online eğitim içerikleri, robotik kodlama setleri ve 3 boyutlu yazıcı verilmiştir.

Kaynaklar: Haber 1  Haber 2

Etiketler
Yazar Hakkında
admin Kodla Türkiyem

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir