Kodlama Atölyesi Kurmak
Kodlama atölyeleri genel anlamda bu şekilde kullanılır. Siz de farklı amaçlar için ilinizde, ilçenizde veya okulunuzda kodlama atölyesi kurmak için aşağıdaki aşamaları uygulayabilirsiniz.

  1. Atölyenin Yeri: Atölyeleri okul, halk eğitim merkezi, kütüphane gibi  yerlerin içine kurabilirsiniz. Atölyeleri kurarken ulaşımın kolay olduğu merkezi yerler tercih edilmelidir. Atölye kurulacak mekanda aktif bir internet bağlantısı ve etkileşimli tahta veya projeksiyon olması faydalı olacaktır.
  2. İç Mekan Tasarımı: Atölyenin kurulacağı yeri belirledikten sonra alt yapı tesisatı, duvar kağıdı, mobilya gibi iç mekan tasarım öğelerini belirlemek gerekir. Öncelikle altyapı çalışması yapmak gerekir. Atölyeye kaç bilgisayar konulacağı belirlenmeli ve bilgisayarlar için elektrik ve ağ tesisatı döşenmeli, her bilgisayar için elektrik  prizi ve data prizi konulmalıdır. Eğer atölyede laptop kullanacaksanız kablosuz bağlantıyı da tercih edebilirsiniz. Fakat 20 ve üstünde bilgisayar kablosuz ağa bağlandığında ağda yoğunluk olabileceği ve bağlantının yavaşlayabileceği unutulmamalıdır. Atölyenin duvarlarını duvar kağıdı yapmak atölyeyi daha ilgi çekici hale getirir. Duvarları benzer tonlarda boya ve duvar kağıdı karışımı da yapabilirsiniz. Altyapı ve duvar kağıdı yapıldıktan sonra bilgisayar masalarını yerleştirebilirsiniz. Bilgisayar masalarının dışında robotik çalışmalar için çukur masa almalısınız. Standart bir masanın etrafına kenarlık takılarak ta çukur masaya dönüştürülebilir. Son olarak atölyedeki ışıklandırma, perde ve ısıtma gibi öğeleri tamamlanmalıdır.
  3. Robotik ve 3D Malzemeler: Kodlama atölyesi için çeşitli robotik setler almalısınız. Bu konuda başlangıçta birleştirilmiş, programlamaya hazır setleri tercih edebilirsiniz. ilerleyen zamanlarda daha kapsamlı ve birleştirip bir çok proje yapılabilen setleri tercih edebilirsiniz. Robotik setler ve özellikleri hakkında daha detaylı bilgi için bu sayfaya bakabilirsiniz. 3D yazıcı seçiminde de tercih edebileceğiniz bir çok marka var. Bu markaların özelliklerini okuyup ihtiyacınıza göre bir yazıcı alabilirsiniz.
Kodlama Atölyesi